Nadační fond Česká Leonarda

Příběh nadačního fondu

Když si mladá žena zvolí za své budoucí povolání profesi scenáristky, režisérky, výtvarnice, vydává se na nejistou a nelehkou profesní dráhu. Není mnoho oborů, které jsou pro ženy složitější a míň přátelské než filmově-televizní branže. A je ještě méně oborů, které vyžadují tak velký talent a ještě větší píli. Přesto, že české filmařky obě tyto kvality mají, nedostávají příležitosti, aby svůj talent ukázaly.

Zakladatelka nadačního fondu scenáristka a režisérka Zora Cejnková měla to štěstí a dostala příležitost vyvinout, napsat a natočit svůj autorský a původní televizní formát Dovolená v protektorátu. Za toto dílo získala prestižní cenu Eurovize EBU Creative Forum za nejlepší televizní formát Evropy. Zora se na základě této zkušenosti rozhodla podpořit své kolegyně a přišla s konceptem první ceny pro filmařky Česká Leonarda.

Naše cíle

Cílem Nadačního fondu Česká Leonarda je přispět k podpoře talentovaných žen ve filmovém průmyslu. Chceme podpořit tvorbu kvalitních, inovativních a mezinárodně konkurenceschopných filmů, dokumentárních filmů, TVseriálů, animovaných filmů, nových TV formátů, experimentálních filmů a webových formátů. Podle nás je nezbytná adresná podpora konkrétních autorek. Proto jsme se rozhodli každoročně pořádat první filmovou cenu pro scenáristky a režisérky i výtvarnice Česká Leonarda.

Držitelky České Leonardy budou oceněny tvůrčím stipendiem (formou nadačního příspěvku), které jim umožní konzistentně pracovat a vytvořit kvalitní scénář. Jsme přesvědčeni o tom, že se podle některých Českou Leonardou oceněných scénářů natočí filmy, které budou patřit do zlatého fondu české nebo i světové kinematografie.

Pořádáním ceny směřujeme také k dalšímu našemu záměru, což je promotion talentovaných a inovativních žen ve filmové a televizní tvorbě. Máme jich tu dost, ale veřejnost je ​nezná.

Proč cena pro ženy filmařky?​

Podle výzkumu Asociace producentů v audiovizi byl podíl žen u režie celovečerních hraných filmů v posledních 10 letech pouze 16 %​.

Přestože poměr žen a mužů studujících na filmových školách je téměř vyrovnaný, v praxi se uplatní jen malá část absolventek​.

V českém audiovizuálním průmyslu proto chybí autorský pohled žen, ztrácíme tak talenty, diváky i příležitosti a jsme mimo aktuální celosvětové trendy v audiovizuálním umění​.

Cena Česká Leonarda je zcela konkrétní a adresný způsob, který formou ocenění spojeného se stipendiem každoročně umožní vývoj a vytvoření několika kvalitních scénářů, rozvíjejících invenční témata.

Tato cena ženám poskytne podmínky k tvůrčí práci, což bude to přínosné pro celý audiovizuální průmysl a naši kulturu​ jako celek.

Správní rada

Andrea Ferancová Bartoňová

Andrea Ferancová

Andrea Ferancová Bartoňová je spoluzakladatelka investičního fondu Espira Investments a významná osobnost české investiční scény. Před založením ESPIRA byla spolumajitelkou středoevropské investiční banky Wood & Company. Pod jejím vedením vzrostl tržní podíl společnosti na českém akciovém trhu z 5 % na vedoucí pozici 30 %. Aktivně podporuje inovace, diverzitu a investování s pozitivním společenským dopadem. Soustředí se také na rozvoj znalostí v klíčových oblastech, které budou formovat budoucí trh práce a mít pozitivní dopad na společnost, posilovat schopnosti jednotlivců, aby našli smysluplnou, naplňující a pro budoucnost relevantní práci.

Andrea Matoušková

Andrea Matoušková

Andrea působila v letech 2016 – 2024 jako ředitelka Probační a mediační služby. Vystudovala na Karlově Univerzitě v Praze obor sociální práce. Ve své profesi se věnuje příběhům lidí, kteří čelí životní zkušenosti vyvolané zločinem. Ať už se jedná o pohled pachatele, oběti nebo společnosti, zajímá jí způsob, jak filmové projekty umí vyprávět příběhy nejen těchto lidí. Věří totiž v pozitivní sílu sdílení lidských příběhů, ať už jsou o čemkoli.

Oto-Klempíř

Oto Klempíř

Oto je profesionál v reklamě, zpěvák, textař, rapper, scenárista, básník, kreativec a frontman skupiny J.A.R. Režíroval několik reklam a realizoval stovky kampaní. Podílel se na hudbě k filmům Snowboarďáci, Rafťáci a Rock podvraťáků. Zároveň je i autorem scénářů k filmům Czech Made Man a Hranaři. V roce 2014 byl členem poroty česko-slovenské verze celosvětově známé televizní pěvecké soutěže X Factor. Zajímají ho moderní trendy zobrazovacích metod AI. Má svůj pořad na rádiu Vltava a uvádí svůj podcast. S kapelou JAR vyhráli Anděla jako skupina roku 2024.

Renata Landgráfová

Renata Landgráfová

Renata je od roku 2023 ředitelkou Českého egyptologického ústavu FF UK. Od roku 2008 je pravidelnou členkou české archeologické expedice v Abúsíru, kde se věnuje především překladům a interpretaci náboženských textů ze šachtových hrobek Sajsko-perské doby. Pravidelně přednáší na FF UK i pro veřejnost a působí jako konzultantka pro obor egyptologie pro National Geographic Česko. Nově vede též interdisciplinární projekt zaměřený na rozpoznávání a překlad hieroglyfů pomocí neuronových sítí.

Jan Vojtko

Jan Vojtko

Jan Vojtko je psychoterapeut a výrazná webová osobnost, věnující se převážně párové a individuální terapii. Vystudoval andragogiku, psychologii se zaměřením na vzdělávání dospělých. Absolvoval výcvik v kognitivně-behaviorální terapii, schéma terapii a bodyterapii. Věnuje se především párové a individuální terapii.
Učí párovou terapii v Institutu párové terapie (INPAT), v Institutu kognitivně- behaviorální terapie. Je členem České asociace pro psychoterapii (ČAP), Asociace manželských a rodinných poradců a České společnosti KBT.

Hana Stelzerová

Hana Stelzerová

Haně Stelzerové, socioložce, nevládní sektor učaroval hned na počátku kariéry. Byla celé jedno desetiletí ředitelkou České ženské lobby, což je asociace aktuálně 37 organizací. Zde řešila ženská témata, práva žen v České republice a spoluvytvářela legislativní opatření pro zlepšování postavení žen ve společnosti. Bavilo a baví ji hledat a využívat zdroje pro zlepšování života různých skupin obyvatelstva. Kromě toho má ale i další profesní vášeň, a to svůj startup impactso.com.

Dozorčí rada

Dana Kalinová

Dana Kalinová

Dana vystudovala na FF UK obor knihovnictví a informační vědy. V době komunismu pracovala v knihovnách. V letech 1995 – 2016 byla manažerkou a ředitelkou mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. Spolupracuje s projektem UNESCO „Praha – město literatury“. Je nositelkou, mezi jinými, Ceny ministra kultury za přínos k rozvoji české kultury, Výroční ceny Českého literárního fondu a Řádu Isabely Katolické, který jí udělil španělský král Filip VI. v roce 2016.

Dana Chalupová

Dana Chalupová

Dana je advokátka. V její praxi převažují případy z rodinného práva, pomoc nezletilým či mladistvým, zastupuje celé generace rodin klientů. Nezřídka také zastupuje klienty ve spíše „mužských“ oborech, jako je právo trestní. Od studií ji provází zájem o úpravu bytového práva. Má úctu ke kolegům, kteří se vyznačují nezměrným rozhledem, nejen v právu, ale i v jiných oborech (kultury, historie, filozofie apod.). Radostí ji naplňuje jejich nonšalantnost a galantnost a zdvořilost, projevovaná zejména vůči nám – ženám.

Jana Vohralíková

Jana Vohralíková

Jana Vohralíková začínala svou pracovní kariéru jako stavební inženýrka, statička. Po dlouhé mateřské dovolené získávala pracovní zkušenosti postupně v různých sektorech společnosti – neziskovém, státní správě, podnikatelském i akademickém. Všude pracovala ve vysokých manažerských pozicích a vždy dostatečně dlouho, aby porozumněla jejich fungování. Své dosavadní pracovní působení zakončila na pozici Vedoucí kanceláře prezidenta republiky. „Neziskový sektor mě naučil, že pro poslání musím hořet tak, abych pozitivně motivovala a pečovala o lidi, co se mnou sdílí cestu, protože bez nich to nepůjde. Podnikatelský sektor mě naučil, že jedna a jedna jsou dvě a nikdy to nebude pět. Akademická sféra mě učila trpělivosti, že na skvělý výsledek je dobré si někdy počkat. Ve státní správě jsem se pak snažila zúročit s větším či menším úspěchem získané zkušenosti a stavět efektivní úřad, který neříká co nejde, ale hledá inovativní řešení“.

Zakladatelka nadačního fondu

Zora Cejnková

Zora Cejnková

Zora je scenáristka, režisérka a spisovatelka. Dynamická autorská osobnost se zájmem o aktuální problémy, jež v sobě nezapře původní profesi publicistky a zvídavé novinářky.Vytvořila řadu oceňovaných dokumentárních filmů jako například Kuba Inkognito, Vážený Leonide Iljiči, Hon na sv. Maura. Je autorkou původního TV formátu Dovolená v protektorátu a Dovolená v éře páry. Významné místo v její filmografii zaujímají snímky o kriminalitě, pachatelích i pronásledovatelích.

Působí rovněž jako členka poroty filmové ceny Trilobit a externí pedagog na FAMU.

Světovou pozornost a prestižní ocenění na Creative Forum Berlin, pořádaný Evropskou vysílací unií (EBU), získal její původní formát Dovolená v protektorátu (2015).
Zora je zakladatelkou Nadačního fondu Česká Leonarda, autorkou ceny Česká Leonarda, přihlašovatelkou a vlastníkem ochranné známky a loga Česká Leonarda​.