5. 7. 2024 Karlovy Vary: Na tiskové konferenci dne 5. července v Zanderově sále Císařských lázní v Karlových Varech byl zahájen 1. ročník nové filmové ceny Česká Leonarda, určené filmařkám, které tvoří scénáře hraných a dokumentárních filmů, animovaných filmů, nových TV formátů i experimentálních filmů, určených pro kina, televize nebo web.
Autorkou této ceny je scenáristka a režisérka Zora Cejnková, laureátka evropské ceny EBU Creative Forum. Českou Leonardu zaštítilo Ministerstvo kultury ČR, hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek a ARAS, Asociace režisérů, scenáristů a dramaturgů. Na tiskové konferenci vyjádřil ceně podporu i zástupce APA, Asociace producentů v audiovizi, producent Michal Podhradský. Mezi dalšími, kdo ceně takto vyjádřili podporu, byla filmová producentka Jana Tomsová, castingová režisérka Soňa Ticháčková, herečka Tereza Herzová-Pokorná a producent Martin Vandas.
Cena Česká Leonarda směřuje k podpoře talentovaných filmařek a jejich filmových, televizních i webových děl a jejím smyslem je podpořit prvotní autorský vývoj od námětu k první verzi scénáře.
Zora Cejnková cenu uvedla takto: „Bez vývoje, jak víte, dobré dílo nevznikne. My, co tu stojíme, tuto cenu vytváříme s pevnou vírou, že pomůže nadějným námětům k tomu, aby byly přetaveny ve výborné, ba vynikající filmy, které jednou mohou patřit do zlatého fondu české i světové kinematografie.“
Cena Česká Leonarda chce motivovat a podpořit autorky v úsilí o kvalitní audiovizuální díla, zajímavá pro české producenty i pro zahraniční trhy. V neposlední řadě má v plánu tvůrčí práci filmařek zviditelnit, a tak ještě více promovat českou audiovizuální tvorbu.
Přestože poměr žen a mužů studujících na filmových školách je téměř vyrovnaný, v praxi se uplatní jen malá část absolventek.
Zora Cejnková řekla: „Jste tu všichni filmoví profesionálové a novináři, takže víte, jak nízký je poměr scenáristek a režisérek u náročnějších projektů. Uvedu zde jen jediné číslo: podle APA byl podíl žen u režie celovečerních hraných filmů v posledních 5 letech pouze 14%.
Díky tomuto nepoměru v českém audiovizuálním průmyslu chybí autorský pohled žen na zpracovávaná témata. Ztrácíme talenty, příležitosti a tím diváky. Dostáváme se mimo aktuální celosvětové trendy.“
Cena Česká Leonarda chce konkrétně a adresně přispět k tomu, aby se tento nepříznivý stav začal měnit. Proto nabízí vhodnou platformu, která ženám poskytne podmínky k tvůrčí práci, což bude to přínosné pro celý audiovizuální průmysl a naši kulturu.
Cena Česká Leonarda je určena scenáristkám, režisérkám a výtvarnicím, které vyvíjejí scénáře audiovizuálních děl. O cenu mohou autorky usilovat přihlášením Treatmentu svého díla (v rozsahu max. 10 stran A4), určeného pro kina a televize všech formátů a pro web.
Podmínkou účasti je daňový domicil v České republice.
Laureátky ceny získají finanční stipendium, které jim umožní soustředěně a konzistentně pracovat na vývoji díla do podoby 1. verze literárního scénáře (hraná a animovaná tvorba), kompletního realizačního scénáře (dokumentární tvorba) a literárně-realizačního scénáře (experiment, nové TV formáty a webové formáty).
Česká Leonarda podporuje ambiciózní, inovativní nebo tematicky hodnotná díla zajímavá pro české producenty i pro mezinárodní koprodukce. Díla přispívající k budování demokracie, občanské společnosti, k diverzitě tvůrčích názorů a metod i k rovnoprávnosti mužů a žen. Díla bojující proti společenským stereotypům, podporující autorský pohled žen na aktuální společenská témata.
Díla podporující vzdělávání společnosti a vnášející témata důležitá pro budoucnost, se zvláštním zřetelem k tématům představujícím vědu a vědecký pokrok ve všech oblastech života, posilující myšlenku společné Evropy a mezinárodní spolupráce.
V neposlední řadě pak díla přispívající k inovativní volné tvorbě bořící zaběhnuté autorské stereotypy.
Cena se uděluje ve třech základních kategoriích.
1) Hraná tvorba včetně animovaných děl, s cílem podpořit vznik 1. verze scénáře hraného nebo animovaného filmu/seriálu; min. stopáž u hraného/animovaného filmu je 60 minut / u seriálu bez limitu na jeden díl
2) Dokumentární tvorba zaměřená na dokumentární filmy/dokumentární série o stopáži 40 min+/seriál bez limitu
3) Experimentální tvorba, nové TV formáty a webové formáty; s cílem podpořit 1. verzi realizačního scénáře, stopáž a forma bez limitu.
Návrh na minimální výši stipendia pro 1. ročník České Leonardy:
1. kategorie hraná tvorba: 200 000 Kč
2. kategorie dokumentární tvorba: 100 000 Kč
3. kategorie experiment: 100 000 Kč
Kategorie se mohou měnit a tematizovat v každém ročníku ceny. Vítězky budou mít 1 rok na to, aby předmětné dílo vytvořily.
Vyhlašovatelem ceny Česká Leonarda je Nadační fond Česká Leonarda, který se nyní ustanovuje. Cena se řídí Statusem s podrobnými soutěžními pravidly, jejichž nedílnou součástí je i ochrana duševního vlastnictví autorek přihlašujících své projekty.
Laureátky ceny bude vybírat Porota České Leonardy, mezi jejímiž členy budou například
Milan Šteindler, herec, scenárista a režisér, Daria Kashcheeva, oscarová režisérka, Irena Pavlásková, scenáristka a filmová režisérka, Martin Vandas, filmový producent,
Tereza Herzová-Pokorná, herečka úspěšná i v zahraničí, Steve Lichtag, mezinárodně proslulý wildlife režisér a producent, Nela Boudová, filmová a televizní herečka, Jana Stryková, herečka, Soňa Ticháčková, castingová režisérka, Krasimira Velitchková, mezinárodně oceňovaná střihačka a další.
Finální kategorie ceny pro 1. ročník, Status ceny, termíny pro odevzdání přihlášek a termín, kdy cena Česká Leonarda proběhne, budou zveřejněny na webových stránkách ceny www.ceskaleonarda.cz 31. října 2024.
První ročník ceny Česká Leonarda proběhne a první laureátky ceny získají stipendium za rok, koncem léta 2025.